Artur Filipiak „Fish”

Właściwie nie pamiętam, skąd u Niego ten przydomek. Przypuszczam, że chodzi o Fisha z Marillion, którego słuchał z upodobaniem. Rock był jedną z Jego pasji, ale najważniejsze były zawsze rowery.

Pasjonat górskich zawodów, współtwórca serwisu internetowego BikeBrother, który łączył miłośników różnych odmian kolarstwa. W 2002 r. wystartował w swoim pierwszym Bike Maratonie. Zakochał się w tych imprezach, większość Bike Maratonów było wpisanych w jego kalendarz, udało mu się nawet stanąć na pudle w maratonie w Polanicy.

Miał 33 lata, gdy w 2007 r. zmarł z powodu nowotworu. „Chciałbym, żeby ta śmierć miała jakiś sens”, mówił żegnając się z rodziną i przyjaciółmi. Postanowiliśmy, że takim sensem będzie maraton rowerowy jego imienia i w jego rodzinnych stronach, w okolicach Dusznik-Zdroju, skąd pochodził. Latem 2008 r. w Zieleńcu ruszyły pierwsze Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka „Fisha”, które otwierał Ryszard Szurkowski, honorowy patron imprezy. Przez kilkanaście lat spotykaliśmy się w Zieleńcu, żeby zachować pamięć Artura. Od 2021 r. memoriał „Fisha” jest rozgrywany w ramach Bike Maratonu w Polanicy-Zdroju.

Więcej – http://www.xcm-filipiak.pl/