Marta Ptasińska

Burmistrz Miasta i Gminy Bardo


Udział naszego Miasta Cudów w dniu 21 września w edycji Bike Maraton 2024, cieszy nas i upewnia, że Bardo jest znaczącym punktem na rowerowej mapie, nie tylko Dolnego Śląska ale i Polski. Liczymy, że ta oraz podobne imprezy rowerowe organizowane w naszym pięknym mieście zapadną Państwu na długo w pamięci, a klimat otaczających nas Gór Bardzkich oraz zabytkowej części Barda z kawiarenką rowerową spowoduje, że będziecie chcieli tutaj wracać!

czytaj więcej …

MIASTO I GMINA BARDO

Bardo – Miasto Cudów – to niewielkie miasteczko położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej. Nad miastem góruje charakterystyczny obryw skalny z białym krzyżem. Miejscowość należy do najstarszych w regionie. Gród w Bardzie był wzmiankowany w kronice Kosmasa w roku 1096. Już w 1155 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o kasztelanii. Ze względu na swoje położenie Bardo miało ogromne znaczenie strategiczne. W XIII wieku istniał tu gród obronny, po którym zachowało się tzw. „grodzisko nad Nysą”. Swoją sławę Bardo zawdzięcza rozwijającemu się od stuleci kultowi Matki Bożej, który sięga średniowiecza i trwa nieprzerwanie do dzisiaj. W 1299 roku w Bardzie rozpoczęli swoja działalność cystersi, tworząc parafię. Pomyślny rozwój miasta przerwały wojny husyckie. W grudniu 1425 roku husyci zdobyli i splądrowali miasto, ale figurkę Matki Boskiej udało się ocalić. Z figurką łączono coraz więcej uzdrowień i łask. Na początku XVI wieku przewieziono ja do klasztoru w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie pozostała przez kilkadziesiąt lat. Ważne wydarzenie miało miejsce 24 sierpnia 1598 roku, gdy po długotrwałych ulewach wezbrana Nysa Kłodzka podmyła podnóże Góry Kalwarii. Doprowadziło to do obsunięcia się do koryta rzeki ogromnych mas skał i ziemi. Tak powstał obryw skalny. Rozpoczął się ożywiony rozwój kultu maryjnego. Według dawnych podań, w początkach XV wieku na Górze Bardzkiej, dzisiejszej Kalwarii, objawiła się Matka Boża płacząca nad ludzką niedolą związana z nadchodzącą wojną. Z inicjatywy biskupa wrocławskiego Karola Habsburga wybudowano na Górze Kalwarii Kaplicę Górską, która od tego czasu stała się nowym celem pielgrzymek przybywających do Barda. Krótko okres rozwoju miasta został wkrótce przerwany wybuchem wyniszczającej wojny trzydziestoletniej. Po ustaniu działań wojennych cystersi odbudowali kościoły. Rozpoczął się kolejny okres rozkwitu pielgrzymowania. Jak podają miejscowe źródła, na początku XVIII wieku do Barda przybywało rocznie około 200 tys. pielgrzymów. W połowie XVIII wieku wybuchały wojny śląskie.

W 1774 roku bardzką świątynię odwiedził sam król Fryderyk II. Następnie, w okresie wojen napoleońskich do Barda przybył brat Napoleona, książę Hieronim, który urządził w klasztorze swoją kwaterę. Ważnym wydarzeniem dla Barda było przybycie w 1900 roku do ojców redemptorystów, którzy przejęli opiekę nad sanktuarium. W 1905 roku na wykupionym od miasta terenie rozpoczęli budowę Kaplic Różańcowych. Druga wojna światowa nie przyniosła miastu żadnych zniszczeń, jeżeli nie liczyć wysadzonych przez Niemców mostów na Nysie i tunelu kolejowego. Wojska radzieckie weszły do Barda w dniu 8 maja 1945 roku. W 1969 roku Bardo odzyskało prawa miejskie. Dzisiaj Bardo jest nadal znanym w całej Polsce ośrodkiem kultu maryjnego. W 2015 podczas prac konserwatorskich na podstawie zdjęć RTG oraz badań metodą węgla radioaktywnego C14 dokonano odkrycia, że figurka powstała w 1011 roku, z tolerancją błędu +/- 26 lat. Data graniczna uzyskana nie odnosi się bezpośrednio do momentu powstania obiektu, a do czasu pozyskania materiału (ścięcia drzewa). Biorąc jednak pod uwagę fakt marginesu błędu oraz potrzebę sezonowania drewna przed wykonaniem rzeźby bezsprzecznie można uznać datę około 1060 roku jako pierwszą możliwą do zaakceptowania. W związku z tym bardzo możliwe, że Cudowna figura Matki Bożej Bardzkiej pochodzi z XI wieku i jest najstarszą drewnianą rzeźbą w kraju!

W Bardzie Śląskim, często odwiedzanym przez wędrowców, wytyczono malownicze trasy spacerowe o rozmaitym stopniu trudności. Miejski Szlak Turystyczny “Wzgórze Różańcowe” to szlak łagodny, prowadzący przez delikatne pagórki i leśne ścieżki. Podczas wędrówki, podróżujący napotkają: Bazylikę, Muzeum Sztuki Sakralnej, Szopkę oraz Kaplice Różańcowe. Szlak kończy się na Wzgórzu Różańcowym, otoczonym lipowo -klonową aleją w kształcie różańca. Malownicza i intrygująca architektura kaplic doskonale współgra z zielenią otaczających lasów i zapierającymi dech widokami. Miejski Szlak Turystyczny “Kalwaria” wiedzie przez kilka stromych podejść, lecz pełen jest fascynujących widoków. Trasa zaczyna się i kończy na Placu Wolności w Bardzie.

Malownicze panoramy Gór Bardzkich, urocze pastwiska i polany, oraz sieć dróg wiejskich i leśnych, jak magnes przyciągają pasjonatów górskich przejażdżek rowerowych. W Bardzie znajduje się najdłuższa sieć tras jednopasmowych na Dolnym Śląsku. Posiadają one różne stopnie trudności:

od łatwych (idealne dla rodzin z dziećmi) po bardziej wymagające.

Bardo znane jest również ze spływów zarówno pontonowych jak i kajakowych, na które organizatorzy zapraszają również czworonożnych miłośników wody 🙂