Roland Marciniak

Burmistrz Miasta


Zapraszam Państwa do Świeradowa-Zdroju górskiego uzdrowiska, w którym można aktywnie wypocząć. Jestem przekonany, że liczne trasy rowerowe, wijące się malowniczymi zboczami Gór Izerskich oraz czekające tu na Państwa atrakcje będą niezapomnianą przygodą.
Wszystkim Państwu życzę wspaniałych i niezapomnianych wrażeń a jednocześnie udanego wypoczynku.

czytaj więcej …

Świeradów-Zdrój oraz jego okolice to „rowerowy raj” dla miłośników jazdy na rowerze. W 2012r. otwarto tu prawie 80 km polsko-czeskich naturalnych ścieżek rowerowych zwanych SINGLE TRACK-ami. Ścieżki te zlokalizowane są przy kolei gondolowej w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy. Maksymalne nachylenie tras wynosi 5%, szerokość do 80 cm. Ponadto świeradowskie szlaki rowerowe zostały tak przygotowane, aby entuzjaści wypraw rowerowych mogli zwiedzać miasto i podziwiać widoki. Wytyczone i oznakowane trasy zaprowadzą Państwa do wielu ciekawych i tajemniczych miejsc.
W mieście znajduje się 36 atrakcji turystycznych, a do najważniejszych należą m.in. kolej gondolowa na Stóg Izerski, Dom Zdrojowy z najdłuższą na Dolnym Śląsku modrzewiową halą spacerową i pijalnią wody mineralnej, Czarci Młyn, Wieża Mon Plaisir, Schronisko Na Stogu Izerskim, Izerska Łąka – Centrum Edukacyjne.
Aktywnie wypocząć można u nas również w aquaparku – najnowszej atrakcji turystycznej miasta. Do dyspozycji gości jest m.in. basen kryty ze zjeżdżalnią pontonową, huśtawka wodna, gejzery, basen solankowy.
Warto też udać się na pole do mini golfa, gdzie czeka 18 dołków, wyposażonych w przeszkody o różnym stopniu trudności. Wieczorami zapraszamy do Bowling Clubu, gdzie można pograć w kręgle, bilard, piłkarzyki, symulatory samochodowe itp. Dla dzieci i młodzieży przygotowano: place zabaw, skate park czy orliki (kompleks boisk sportowych).

Świeradów-Zdrój dostarcza wielu sportowych atrakcji odwiedzającym go turystom, zarówno w sezonie zimowym jak i letnim. Góry Izerskie należące do pasma Sudetów, przyciągają turystów niepowtarzalnym urokiem dziewiczej natury. Dzięki znakomitym warunkom do jazdy na rowerze można pokonywać trasy, podziwiając jednocześnie piękno Gór Izerskich. Jedną z najciekawszych tras jest szlak ze Stogu Izerskiego na Halę Izerską.

Trasa ta leży w Strefie Ciemnego Nieba. Warto wiedzieć, że Hala Izerska jest jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce i jest praktycznie uwolniona od światła. Dzięki temu, że jest tam ponad dwudziestokrotnie ciemniej niż na terenach zamieszkanych, można zobaczyć tam około 20 razy więcej gwiazd niż na innych terenach. Dlatego jeśli ktoś zdecyduje się na przejażdżkę rowerową po zmroku, może liczyć na niezapomniane widoki gwiazd na Hali Izerskiej.

Góry Izerskie od lat przyciągają tysiące rowerzystów. W ciepłej porze roku to doskonały sposób na poznawanie tych gór. Kilometry tras dostosowanych zarówno do rowerzystów którzy dopiero zaczynają swą przygodę z górami jak i zaawansowanych cyklistów.

Na ul. Zdrojowej znajdują się trzy poidełka – źródełka wody mineralnej udostępnianej turystom i kuracjuszom, z jedyną w Polsce instalacją samowzbudzenia źródła w oparciu o zwężki, działającą bez pomocy pompy elektrycznej. Sercem całego układu jest separator gazu CO2. Na postumentach zdobiących poidełka ustawiono figurki przedstawiające bożka Flinsa, damę i dżentelmena w strojach z XIX w. Zimą nieczynne.

NOCLEGI
100 obiektów noclegowych – 5 tys. miejsc – www.swieradowzdroj.pl   – zakładka NOCLEGI lub WOLNE MIEJSCA NA DZIŚ

Referat Promocji Gminy, Turystyki, Kultury i Sportu, ul. 11 Listopada 35, 59-850 Świeradów-Zdrój, tel. 075 71 36 482, fax 075 78 16 221, it@swieradowzdroj.pl