100 + dla Wojciecha Halejaka. Ultra Bike Maraton Szklarska Poręba

cryospace
Kriokomora Cryospace na Ultra Bike Maraton Szklarska Poręba 2018
6 lipca 2018
Bike Maraton Bielawa. Rezerwujcie sobie czas na sobotę 21 lipca!
18 lipca 2018

Miniony weekend przyniósł sporo kolarskich emocji i wydarzeń.

Zakończył się Bike Week w Szklarskiej Porębie – w niedzielę drogi u stóp Szrenicy zajęli kolarze szosowi, którzy ścigali się w kolejnej edycji cyklu Szosowy Klasyk Via Dolny Śląsk, a w sobotę góry zaroiły się od kolarskich górali. O 11:00 spod wyciągu SKI Arena Szrenica wystartował Ultra Bike Maraton. Ta impreza od lat gości w Szklarskiej Porębie, a wśród wszystkich maratonów cyklu, ten zawsze ma pozycję i rangę wyjątkową. W tym roku znaczenie zawodów w Szklarskiej wzrosło jeszcze bardziej dzięki obecności wyścigu w kalendarzu UCI i międzynarodowej obsadzie oraz dzięki głównemu dystansowi, na którym do przejechania były 102 km z przewyższeniem 3150 m. Do wszystkich tradycyjnych dystansów organizatorzy też trochę dołożyli, tak aby można było dopisać do nich krótke, ale znaczące słowo “ultra”. Oczywiście był też naprawdę krótki i dostępny dla wszystkich dystans MINI (24 km). Limit 1000 miejsc startowych na tę wyjątkową edycję BM wyczerpał się szybko i tuż przed startem został jeszcze trochę zwiększony. Imprezie towarzyszyło EXPO pełne kolarskich, sportowych i outdoorowych wystawców, start i meta znajdowały się w dolnej części nartostrady, biuro zawodów, strefa regenercji, pasta party, scena i Sonko Kids Bike Maraton rozłożyły się na parkingach po drugiej stronie ul. Turystycznej – jednym słowem Ultra Bike Maraton zajął na swoje potrzeby praktycznie całą najbliższą okolicę SKI Areny Szrenica, nie wspominając już o trasach i kilometrach, które czekały w górach…

4 godz. 47 min. 23 sek. … – tyle potrzebował Wojciech Halejak (UCI MTB JBG2 CryoSpace) aby pokonać trasę 102 km na dystansie GIGA ULTRA. Oczywiście był to też wynik fantastycznej i ciężkiej wspólnej pracy całego zespołu, a dwa kolejne miejsca zajęli jego klubowi koledzy: Mariusz Kozak i Karol Rożek. Trasa w Szklarskiej zawsze jest trudna, selektywna i bardzo wymagąca. Jest też jedną z ulubionych tras większości zawodników jeżdżących w Bike Maratonie. Dodatkowe kilometry i emocje dołożone w sobotę powinny tylko tę legendę utrwalić.

W klasyfikacji kobiet pierwsze miejsce zajęła Michalina Ziółkowska  (VW Samochody Użytkowe MTB Team) – świeżo po drugim miejscu OPEN w czterodniowej etapówce CryoSpace Bike Adventure. Druga była Rita Malinkiewicz (CST 7r MTB Team), a trzecia Barbara Borowiecka (Szczepan Bike Giant Gorzów).

Na dystansie MEGA ULTRA (70 km) pierwsze miejsce dla Marcina Kawalca (IMmotion Specialized Skoda Gall ICM Team), drugie dla Bartosza Błaszczyka (Mitsubishi Materials MTB Team), trzecie dla Bartosza Borowicza (Cozmo Bike Team). Panie: 1. Zuzanna Krzystała – Stępień (SUP Lifting Team Bugla Bike Service), 2. Kamila Wójcikiewicz (Rybczyński Bikes Remmers TP link Team), 3. Yulia Tzalahuz (Belarus National Team). Również zwyczajowe MINI zyskało tym razem nieco “ultra” i na tym, wydłużonym dystansie (40 km) najszybszy był Tomasz Pierwocha (RMF FM Heg) przed Piotrem Iciaszkiem (SportFuel.pl) i Michałem Decewiczem (Romet Xtrabike Factory Team). Najszybciej wśród kobiet trasę pokonała Magdalena Zawierta (WKK Wieruszów) przed Patrycją Zawiertą (WKK Wieruszów) i Alicją Marciniec.

Na czwartym, najkrótszym (24 km) dystansie pierwsze miejsce zajął Łukasz Rus (Pałac Sulisław MTB Team). Drugi był Grzegorz Kubaczka (www.ag-architekci.pl), a trzeci Mateusz Gwiazda (Raz na Wozie Brzeziny MTB Team). Ścigały się tu też oczywiście Panie, a  w klasyfikacji OPEN wygrała  Tatiana Gromada (GK Gliwice) przed Julitą Mendel (Hest UKS Sport Bralin) i Katrin Lichan z Niemiec.

Kolejna edycja Bike Maratonu 21 lipca w Bielawie. Żegnamy się z Karkonoszami, czas na Góry Sowie.