Bike Maraton. Ultra Szklarska Poręba już 7 lipca

Świeradów – Zdrój-gość specjalny- Maja Włoszczowska!
6 czerwca 2018
Ultra Szklarska Poręba- zamykamy listę startową !
4 lipca 2018

"Kiedyś to były maratony"...

Takie zdanie słyszy się na polskich zawodach MTB często – niezależnie od tego co akurat tego dnia czeka na trasie, niezależnie od tego co wypowiadający te słowa akurat ma na myśli i niezależnie od tego co owo “kiedyś” rzeczywiście oznacza.

Mit pionierskich oraz ekstremalnych trudności (i długości) pierwszych polskich maratonów wciąż jest żywy i wciąż jeszcze w górskim peletonie są tacy, którzy to wszystko pamiętają, wspominając miejsca, sprzęt, rywali i “tamtą” atmosferę. Wielu zawodników, którzy ścigają się za granicą, podaje przykłady kultowych kolarskich imprez, na które co roku ściągają tysiące ludzi aby znów spędzić prawie cały dzień w siodle, w tłumie takich samych zapaleńców.

Czar wspomnień i upływ czasu robią swoje, ale niezależnie od tego wszystkiego, w umysłach naszych gigantów MTB oraz rzeszy tęskniących za sponiewieraniem się na ekstremalnych zawodach amatorów pojawia się od czasu do czasu pewna magiczna liczba i tli się marzenie, które w skrócie możemy opisać tak: “100 km”.

Cztery dystanse do wyboru. Bonusy punktowe

Maraton odbędzie się w ramach piątej edycji Bike Maratonu 2018. Trasa w Szklarskiej Porębie, poprowadzona ścieżkami i bezdrożami Karkonoszy i Gór Izerskich co roku zyskuje nowych fanów, żądnych kolarskich przygód wśród strzelistych świerków i granitowych turni. W tym roku będzie jeszcze lepiej, jeszcze więcej i jeszcze dalej. Poza zwyczajową ilością punktów do zdobycia, czekają specjalne “dodatki” i cztery dystanse, co na Bike Maratonie jest wyjątkowe. Wszystko po to aby przekonać jak największą liczbę uczestników i wszystko po to by znów zaoferować każdemu takie warunki, do jakich jest przygotowany. Będzie więc 25 km, 40 km, 70 km i 102 km.

Nie zapominajmy, że maraton w Szklarskiej Porębie znów znalazł się w kalendarzu UCI i dołączył do grona pozostałych międzynarodowych imprez organizowanych przez Bike Maraton Team.

Podczas Ultra Bike Maratonu w Szklarskiej Porębie zostaną rozegrane następujące wyścigi:

– MINI (25 km + 15 % wartości zdobytych punktów do klasyfikacji generalnej)

– MINI Ultra (40 km + 25%)

– MEGA Ultra (70 km + 25%)

– GIGA Ultra (102 km + 25 % do generalki, a dodatkowo w kategorii PRO + 5 pkt.)

Tego dnia, na tym maratonie po prostu trzeba być! Nie ma wymówek, tłumaczeń ani marudzenia. Każdy wyznawca MTB powinien się zmierzyć ze swoją ultratrasą i z te swoim ultrawyzwaniem. Nawet jeśli nie możesz lub nie chcesz katować się dystansem 100 km, przyjedź, zobacz, wystartuj na krótszym dystansie. Bike Maraton to nadal impreza dla wszystkich. Również w wersji Ultra. Wciąż dostępny dla każdego pozostaje dystans MINI – w tym przypadku będzie miał 25 km. Będzie też, a jakże, MINI Ultra, na którym czeka 40 km i bonus punktowy do generalki. Jest w czym wybierać i nad czym się zastanawiać.

Najmłodsi również ogrzeją się nieco w blasku tej wyjątkowej imprezy. Tu co prawda wariantu “ultra” nie będzie, ale Sonko Kids Bike Maraton również serdecznie zaprasza.

Bonusy punktowe, satysfakcja, medal i koszulka fnishera, miejsce, okoliczności, atmosfera – to wszystko jest niezmiernie ważne i choćby dla jednego z tych powodów warto tu być. Warto do Szklarskiej przyjechać jeśli po prostu ścigacie się w Bike Maratonie, warto jeśli skusi Was wyjątkowość tej imprezy, warto jeśli wakacyjne plany przywiodą Was pod Szrenicę, warto jeśli chcecie spróbować swoich sił w wyścigu MTB…

Ale jest chyba coś ważniejszego. Każdy uczestnik może dopisać parę swoich słów do nowego  rozdziału w podręczniku do historii polskiego MTB i kiedy za 20 lat będziecie stali w jakimś sektorze startowym, a ktoś obok powie: “kiedyś to były maratony, np. ten Ultra Bike Maraton w Szklarskiej…”, ktoś z Was odpowie: “stary, ja tam byłem…”

102 km na dla elity na dystansie GIGA

W tym roku Bike Maraton zaprasza Was w niesamowitą podróż – nie w przeszłość, i nie do świata marzeń, ale w przyszłość i po nową jakość polskiego MTB. Takiej imprezy jeszcze w Polsce nie było, a jeśli wydaje się Wam, że była lub będzie gdzie indziej, to przyjedźcie i sprawdźcie.

7 lipca zapraszamy Was na Ultra Bike Maraton do Szklarskiej Poręby. Czeka Was maraton o długości 102 km. Maraton trudny, wymagający, w górach, na ciężkiej trasie, która nie wybaczy lekceważenia i braku pokory. Przewyższenie na dystansie GIGA sięgnie 3150 m!

Nie może być lepszego miejsca na takie spektakularne wydarzenie niż właśnie “Szklarska”! To tu wszystko się przecież zaczęło! Tu odbywały się pierwsze polskie maratony. Czas na powrót do źródeł i wyznaczenie nowego szlaku dla polskich maratonów MTB! Wszystko to odbędzie się w mekce polskiego MTB, na kolejnej edycji najstarszego i największego polskiego cyklu maratonów MTB – Bike Maratonu i na kultowym Festiwalu Rowerowym w Szklarskiej Porębie. Nie będzie już miejsca na wymówki, wahania i rozterki. Chcecie? Macie.

Bike Maraton i Festiwal Rowerowy

Zanim dojedziemy do Bike Maratonu w Szklarskiej Porębie, pamiętajmy że za nami już cztery przejechane edycje cyklu, a impreza po Ultra Bike Maratonie wejdzie już w fazę decydującą. Jednak smak prawdziwych kolarskich emocji będzie można poczuć już od 30 czerwca, kiedy właśnie ze Szklarskiej wyruszy etapowy wyścig Bike Adventure. Ta etapówka również znalazła się w kalendarzu UCI i gościć będzie zawodników z kilkunastu krajów. Po czterech dniach ścigania krótka przerwa, a 7 lipca czas na Ultra Bike Maraton. Dzień później – 8 lipca – Szosowy Klasyk. Podczas tego weekendu czeka nas też sporo innych atrakcji: m.in. Trek Enduro MTB Series, nieśmiertelne skoki do wody, skatepark i jego atrakcje oraz koncert Mezo.

Wakacje, lato,  Szklarska Poręba, Festiwal Rowerowy, Bike Maraton. Czego chcieć więcej?